Peugeot 206 club CZ&SK


Vítejte na oficiálních stránkách českého&slovenského Peugeot 206 clubu!

Jakou mám rozteč šroubů kola? Jaké kolo na auto?

Na trhu alu kol je neuvěřitelné množství nejrůznějších modelů od celé řady značek s nejrůznějšími rozměry. Ne ale každý jde na 206ku dát. U alu kol je vůbec prvním parametrem rozteč šroubů, kterými je kolo k auto připevněno. Hodnota rozteče šroubů je též udávaná jako PCB. Tato rozteč u všech 206tek je dána na 4x108, jiný rozměr na tomto modelu nenajdete. Je tedy jedno, zda se jedná o motorizaci 1.1 a nebo nejvýkonější 2.0 130kw označené jako RC, rozteč šroubů je stejná.

Co už ale stejné není je velikost kol, ET a nebo jejich šířka. Naštěstí každý vůz má velký technický průkaz a v něm všechny tyto informace jsou k nalezení.

Pro hliníková kola nás zajímají ale další udaje, tedy jeji velikost v palcích, jejich šířka, zális (ET) a mnoho dalšího. Na fotce níže je označení velikosti disků.

  • 6 - Šířka alu kola v palcích
  • J - Typ patice/tvar okraje kola. U alu kol je téměř vždy J
  • 15 - Průměr disku v palcích

Dalším údajem co na alukolech najdeme je hodnota ET. Jde vpodstatě říci, že: Vzdálenost dosedací plochy kola od pomyslné roviny dělící šířku kola na polovinu. Zjednodušeně se dá říci to, jak moc kolo zapadne do blatníku. Tedy čím je ET číslo vyšší, tím blíže bude kolo ke středu auta a naopak. Čím je ET nižší nebo dokonce záporné, bude více vystupovat z auta. U 206ky je rozměr ET napsán ve velkém technickém průkaze na zadní straně. Většinou se pohybuje okolo 26-28mm.

Někdy můžete narazit na situaci, že si koupíte krásná nová kola které roztečí na auto sedí, ale kvůli hodnotě ET je na vůz nedostanete. Řešením jsou distanční podložky, kterými se kolo "podloží" a rázem se do podběhu vejde. Pokud na auto dáte kolo, které má příliš vysoké ET, může se tedy stát, že kolo se bude přímo dotýkat podběhu ve středu auta, tlumiče či brzdiče a tak nebude možné s autem jet. Další na co slouží podložky je, když chcete dát úmyslně kola dál od středu auta, tedy "trochu je vysunout". Vzhledově to vypadá kolikrát velmi dobře, ale mějte na paměti, že výrobce hodnotu ET z nějakého důvodu určil. Pokud dáte úmyslně nižší o několik centimetru, mějte na paměti, že ramena, ložiska a další díly auta budou o mnoho více namáhány a může dojít k jejich destrukci.

Každý disk pro jízdu je ale zapotřebí ještě opatřit pneumatikou a opět, každá pneumatika má své rozměry, ty které dosedají na disk jsou společné, ale jsou tu nové, další, pojďme se tedy na ně podívat.

Na fotce pneumatice níže jsou čitelné tyto informace:

  • 195 - šířka pneumatiky v milimetrech
  • 55 - profilové číslo - poměr šírka/výška pneumatiky v %
  • R - typ konstrukce pneumatiky, může být R - radiální, D - diagonální a nebo B - bias belted
  • 15 - průměr rávku v palcích
  • 89H - Index zátěže a hmotnosti
  • XL - zešířená konstrukce
  • M + S - Jedná se o zimní pneumatiku
Jedná se o označení bočnice pneumatiky, tyto a nebo podobné informace najdete na každé pneumatice

Jedná se o označení bočnice pneumatiky, tyto a nebo podobné informace najdete na každé pneumatice

Fotografie rozteče šroubů u Peugeota 206, která je 4x108

Fotografie rozteče šroubů u Peugeota 206, která je 4x108

Příklad značení velikosti disku

Příklad značení velikosti disku